Tilbage til Index



Dansk Textilindustris Mesterforening
Medlemmer pr. 1/9-1934 - 1/2 - 1935

Posterne indeholder en del biografi, personens arbejdspladser, hvem forældrene er, hvilke kurser de har deltaget i,
bryllupsdato, og i mange tilfælde fotos.



Vi skanner og tilsender dig biografierne incl. billede, omhandlende den enkelte person på forlangende og i den hastighed vi finder tid.
Skriv gerne til webmaster.

Sådan søger du et navn:
Tryk Ctrl + F. på dit tatatur, så kommer denne (eller en lignenede) boks:

søg
Skriv et søgeord (navn) i boksen, klik Næste  . . klik næste . . . forrige etc.
Indeholder garanteret tastefejl, meld venligst tilbage her om du finder noget!
Desværre er  Christian og andre fornavne ofte forkortet. Tag højde for dette når du søger.

Ordforklaring:
Direktrice: Kvindelig leder af en forretning, en afdeling el.lign.
Dessinatør: Fireårig uddannelse, bl.a. på Beklædnings- og Textilinstituttet i Herning. Uddannelsen omfatter foruden formgivning m.m. også materiale- og maskinberegning samt driftsøkonomi.
Ruemester: 'Ruening' er børstning af klæde med karteboller, se mere på  http://www.zeus2.dk/ordbog.htm
Stolemester:  En 'stol' er en mekanisk indretning, maskine i textilindustrien. "Jennystol",  "Spindelstol", fløjlsstol, kraftstol m.v.
Slettemester: "Sletning" af klædet: Hamp- og bomuldsklæde styrkes og gøres glat ved sletning. Sletten består hovedsagelig af klister og  stivelse.
Valkemester: Med "valkning" forstås en proces hvor stoffet bearbejdes, bankes på med en valkestok, medens der tilsættes vand, sæbe og valkejord. Der opstår varme og uldfibrene begynder at filtre, og fedtstoffet trækkes derved ud af klædet.
Haspemester: Haspning = Opvinding af garn til fed.
Rivemester:  Metode til at frigøre hørren fra skæverne.  Det samme som skætning. Skæverne er det træagtige i hørrens stængel.


Bestyrelsesmedlemmer.
Foreningens formand:
William Dibbern, overmester, f. 23. dec. 1876 i Hellebæk, g.m. Anna Marie Frandsen,

Henry J.J. Brenting, appreturmester, f. 20. des. 1887 i Kolding, g.m. Minna Jensen.
Niels Gorm, lagerforvalter, f. 6. juni 1884 i Tryggelev Stationsby, g.m. Minna Clara Elisabeth Christoffersen.
Hans Peter Hansen, vævermester, f. 16. jan. 1879 i Langaa, Svendborg amt, g.m. Anette Severine Rasmussen.
Theodor Siemons, vævermester, f. 12. jan. 1878 i Oberforstbach, Tyskland, g.m. Katharina Brochhausen.

Max Ewald Ackermann, vævermester, f. 28. april 1901 i Wuppertal-Rensdorf, Rhinlandet, g.m. Hansine Ravn
Karl Amdisen, farvermester f. 24. aug. 1891 i Tjæreby, Randers amt, g.m. Marie Andersen
Albert Andersen, undermester,f. 10. dec. 1884 i Hjørring, g.m. Else Marie Andreasen.
Anders Andersen, spinde- og vævemester, f. 17. okt 1882 i Thisted, g.m. Kristine Nielsen.
Anders Henry Andersen, appreturmester, f. 21. april 1881 i Kbh. g.m. Bertha Jensine Nielsen.
Jens Christian Andersen, fabrikant, f. 31. aug. 1868 i Lindknud, g.m. Anna Marie Kjær.
Lars Peter Andersen, værkfører, f. 3.jan. 1863 i Rudkøbing, g.m. Pouline Johanne Kruse.
Louis Rasmus Bernhardt Andersen, farvermester, f. 11. marts 1885 i København, g.m. Carla Greiersen
Niels Peter Andersen, vævermester, f. 17. april 1874 i Vissenbjerg sogn, g.m. Emma Jørgensen.
Robert Vilhelm Andersen, spole- og kædeskærermester, f. 21. marts 1901 i Kbh. g.m. Erna Rosa Andersen.
Thomas Vilhelm Andersen, selfaktormester, f. 1. jui 1891 i Nørre Sundby, g.m. Agnes Pedersen.
David Levi Ragnar Andersson, farvermester, f. 23. aug. 1907 i Sunne Sverige.
Jacob Andresen, farvermester, f. 22. maj 1864 i Ribe, g.m. Frederikke Pedersen.
Jens Chr. Løndahl Andresen, vævermester, f. 1. sep. 1881 i Knie, Ørum sogn, g.m. Sara Petersen.
Willy Anthonsen, formand, f. 1.nov. 1902 i Kbh. g.m. Elly Lillie.
Einar Carl Vilhelm Arp, appreturmester, f. 7. feb. 1889 i Horsens
Heinrich Paul Aurig, strikkemester, f. 18. okt 1891 i Thalheim, Tyskland, g.m. Helene Lobæk.
Oswald Bauch, farvermester, f. 15. april 1901 i Langenbielau Tyskland, g.m. Emma Göbel.
Jens Rasmussen Bech, farvermester, f. 5. juni 1892 i Skibet, Vejle amt, g.m. Maren Jensen.
Niels August Severin Bekker, værkfører, f. 7. feb. 1878 i Kbh. g.m. Elvira Josefine Pedersen.
A. P. Bentsen, vaskemester, f. 13. okt 1891.
Gustav Vilhelm Carlsen Berg, farvermester, f. 3. aug 1861 i Lima, Norge. g.m. Marie Sofie Sørensen.
Erik Paul Berger, værkmester, f. 3. juni 1906 i Tyskland, g.m. Irene Klemm.
Seth Bjerstedt, farvermester, f. 8. marts 1871 i Sverige, g.m. Bertha Wanke.
Hubert Leonhard Bohn, lagerforvalter, f. 14. sep. 1875 i Eupen, Belgien, g.m. Hedvig Susanne Nilsson.
Broder Bojsen, andrejermester, f. 7. maj 1871 i Højrup, g.m. Ingeborg Nielsen.
Christian Hansen Bonde, farvermester, f. 8. jan. 1909 i Gram, g.m. Christiane Brink.
Holger Christian Buch, farvermester, f. 29.marts 1895 i Skive, g.m. Mette Marie Christensen.
Magnus Burman, blegemester, f. 4. juni 1870 i Smaaland Sverige, g.m. Thekla Flygare.
Carl Johannes Burmeister, spindemester, f. 4. feb. 1890 i Virum pr. Lyngby, g.m. Anna Svendsen.
Jacob Emil Bøgh, farvermester, f. 31. juli 1872 i Lundeborg, Oure sogn, g.m. Maren Kirstine Jacobsen.
Frederik Børgesen, vævermester, f. 5. sep. 1888 i Grenaa, g.m. Sørine Jensine Sørensen.
Erik Carlson, vævermester, f. 15. dec. 1875 i Sverige, g.m. Ida Jønsson.
Julius Caspersen, fabriksmester, f. 10. okt 1866 i Odense, g.m. Hilda Dahlstrøm.
Balsurius Christensen, farvermester, f. 12. sep. 1887 i Kbh. g.m. Helga Ekman.
Christen Christensen, appreturmester, f. 23. marts 1877 i Sjørslev, g.m. Mariane Danielsen.
Christen Jansen Christensen, værkfører, f. 19. juli 1872 i Sdr. Lem. g.m. Petra marie Grønlund.
Ernst Georg Villiam Christensen, farvermester, f. 3. feb. 1892 i Skive, g.m. Anny Hansen.
Hans Christensen, farvermester, f. 11. feb. 1897 i Randers, g.m. Sylva Christiansen.
Harald Emil Christensen, farvermester, f. 15. juni 1890 i Kbh. g.m. Oda Valborg Jensen.
Holger Valdemar Christensen, vævermester, f. 20. marts 1890 i Kbh.  g.m. Anna Kathrine Hjulmann.
Martinus Christensen, spolemester, f. 9. aug. 1885
Sørup, Buderup sogn, Aalborg amt, g.m. Anna Marie Christine Sivebæk.
Niels Chr. Christensen, værkfører, f. 24. feb. 1875 i Odense, g.m. Rosa Brodmann.
Niels Peter Valdemar Christensen, spindemester, f. 17. maj 1895 i Hellebæk.
Oscar Christensen, assistent, f. 14. nov. 1896 i Odense. G.m. Lina hansen.
Sejr Christensen, formand f. 14. jan. 1886 i Hellebæk, g.m. Valborg Hansen.
Søren Chr. Christensen, farvermester, f. 12. dec. 1863 i Nørreholm pr. Nibe, g.m Ane Martine Christensen.
Søren Peter Christensen, vævermester, f. 24. jan. 1892 i Aalborg.
Adolf Hermann Christiansen, vævermester, f. 5. april 1891 i Kbh. g.m. Ellem Margrethe Lise Frederiksen.
Chr. Adolf Christiansen, vævermester, f. 2. dec. 1866 i Lyngby, g.m. Kathrine Christensen.
Chr. Georg Christiansen, vævermester, f. 8. april 1893 i Kbh. g.m. Ingeborg Larsen.
Georg Valdemar Christiansen, værkfører, f. 25. juli 1881 i Kbh. g.m. Ingeborg Nielsen.
Heinrich Hemming August Christiansen, spindemester, f. 9. juli 1890 i Bergen, Norge, g.m. Agnes Larsen.
Peter Andreas Christiansen, værkfører, f. 10. okt. 1883 i Kbh. g.m. Gerda Andersen.
Chr. Fromsejer Christoffersen, farvermester, f. 29. maj 1905 i Kolding, g.m. Kirstine Klausen.
Svend Olof Dahlatrøm, farvester, f. 31. dec. 1900 i Norrkøbing, g.m. Rosa Frisk.
Vilhelm Johannes Dinesen, vævermester, f. 14. dec. 1875 i Aalborg, g.m. Marie Johanne Abildgaard.
Joseph Dorner, trykmester, f. 18. okt 1866 i Alsace.
Ludwig Dressel, assistent, f. 15. april 1910 Frankfurt a.M. g.m. Lily Mortensen.
Thyra Amalie Christine Eiberg, direktrice, f. 11. marts 1872 i Kbh.
Karl Viktor Ekberg, vævermester, f. 12. marts 1882 i Malmø, g.m. Johanne Kirstine Wissing.
Carl Engelbrecht, værkfører, f. 1. maj 1889 i Herning, g.m. Karen Nielsen.
Ludvig Eriksen, kartemester, f- 15. april 1878 i Kbh. g.m. Margrethe Byrgesen Rasmussen.
Johannes Evald Esbensen, farvermester, f. 13. nov. 1893 i Odense, g.m. Karen Pedersen.
Vilhelm Peter Espe, spindemester, f. 10. nov. 1889 i Brovst, g.m. Gertrud Johanne Petersen.
Wenzel Fedra, værkmester, f. 4. marts 1888 i Asch i Bøhmen, g.m. Emma Ida Bertha Müller.
August Finke, værkmester, f. 25. nov. i Apolda Thüringen,
Laust Faarup Fjelking, pudsemester, f. 9. okt. 1859 i Hørby ved Hobro, g.m. 1) Louise Westphall 2) Johanne Jensen.
Anna Mathilde Flygenring, direktrice, 
f. 28. april 1880 i Kbh.
Hans Chr. Frandsen, undermester, f. 16. sep. 1891 i Hjørring, g.m. Meta Jensine Jensen Rytter.
Anders Chr, Frederiksen, lagermester, f. 25. sep. 1873 i Bramdrupdalen, ved Kolding, g.m. Oline Devantier.
Ejler Viliam Frederiksen, vævermester, f. 28. april 1882 i Ringsted, g.m. Martha Sigrid Christiansen.
Richardt Herbert Fritsche,vævermester, f. 3. feb. 1903 i Limbach i Sachsen, g.m. Wally Pässler.
George Goodley,vævermester, f. 1. okt. 1884 i England, g.m. Ebba Boren.
Hans Jørgen Nielsen Gram, farvermester, f. 3. april 1883 i Sønderjylland, g.m Henny Mathilde Jørgensen
Rosine Marie Andrea Greiersen, overstrygerske, f. 28. nov. 1873 på Jægerspris.
Jens Peter Chr. Hagemann, manufakturhandler, f. 5. maj 1878 i Haderslev, g.m. Edvardine Madsen.
Chresten Hallundbæk, lagerforvalter, f. 9. nov. 1869 i Hodsager, g.m. 1) Marie Larsen, 2) Alma Jørgensen.
August Peter Hansen, farvermester, f. 17. maj 1875 i Thorslunde, g.m. Ella Jensen.
Hans Hansen, lagermester, f. 12. aug. 1873 i Østbirk, g.m. Kathrine Larsen.
Hans Henrik Hansen, vævermester, f. 21. juni 1888 i Nykøbing Falster, g.m. Margrethe Ebsen.
Hans Lauritz Hansen, fabrikant, f. 28. sep. 1877 i Odense, g.m. Mathilde Alfrida Pultz.
Harald Carl Eduard Hansen, rensemester, f. 3. april 1881 i Kbh. g.m. Marie Schüre.
Ludvig Hansen, spindemester, f. 20. okt. 1886 i Thisted, g.m. Astrid Johanne Christensen.
Morten Sander Hansen, noppemester, f. 26. okt. 1900 i Odense, g.m. Ebba Jensen.
Nicolai Hansen, pudsemester, f. 10. juli 1900 i Harrislee, Flensborg, g.m. Elsbeth Johansen.
Peter Chr. Hansen, kartemester, f. 2. juni 1883 i Kbh. g.m. Dorthea Hansen.
Peter Frederik Hansen, kædeskærermester, f. 29. marts 1890 i Aalborg, g.m. Mathilde Petersen.
Peter Holm Hansen, formand, f. 27. dec. 1885 i Vejle, g.m. Marie Nebel.
Peter Thorvald Oscar Joh. Hansen, spindemester, f. 29. sep. 1889 i Brede, g.m. Emma Jensen.
Rasmus Andreas Hansen, farvermester, f. 25. marts 1884 i Svendborg, g.m. Ane Nielsen.
Svend Thyge Hansen, undermester, f. 12. maj 1901 i Randers, g.m. Agnes Gaffron.
Theodor Chr. Vilhelm Hansen, farvermester, f. 15. dec. 1885 i Kbh. g.m. Jenny Svensson.
Thomas Hansen, vævermester, f. 27. sep. 1854 i Teufkjær Jylland, g.m. Anna Christiansen.
Willy Kristian Hansen, cottonmester, f. 5. sep. 1904 i Kbh. g.m. Andrea Thermølen.
Nils Hansson, fabriksbestyrer, f. 3. feb. 1871 i Öveds Församling i Sverige, g.m. Karen Marie Jacobsen.
Carl Valdemar Hartig, appreturmester, f. i Niverød 4. april 1871, g.m. Helene Ruff.
Hans Andreas Frandsen, farvermester, f. 15. dec. 1889 i Frederikshavn, g.m. Sofie Krautmann.
Erich Heinrich, farvermester, f. 1.nov. 1910 i Pipna, Tyskland, g.m. Anny Freitag.
Emil Sophus Heinze, spolemester f. 6. jan. 1879 i Kbh. g.m.Marie Olsdatter.
Svend Arthur Helldén, spindemester, f. 28. marts 1891 i Sverige, g.m. Anna Marie Johansson.
Theodor Hofmann, værkmester, f. 1. nov. 1893 i Tyskland, g.m. Gertrud Maarlok.
Lavrits Hansen Holgersen, vævermester, f. 11. maj 1878 i Vejstrup, g.m. Kathrine Nielsen.
Christian Broe Holm, appreturmester, f. 30. maj 1876 Nykøbing Mors, g.m. Nielsine Madsen.
Jens August Høfler, spindemester, f. 6. maj 1873 i Fredericia, g.m. Augusta Christensen.
Christian Andreas Ipsen, rensemester, f. 14. juni 1874 på Bornholm, g.m. Louise Dollerup.
Anders brodersen Jacobsen, undermester, f. 18. maj 1878 i Ballum, g.m. Gerda Olsen.
Ove Johannes jacobsen, spindemester, f. 22. juli 1901 i Horsens, g.m. Anna Johanne Christensen.
Johan Jansen, farvermester, f. 14. dec. 1899 i Krefeld Rhinlandet, g.m. Sibülla Schlünkes.
Vilhelm Jansen, farvermester, f. 25. maj 1860 i Cleve, Rhinlandet, g.m. Margrethe Röehling, (død)
Josephine Margrethe Clara Jennes, stoppemesterske, f. 20. dec. 11873 i Trier, Tyskland, g.m. smed Peter Josef Jennes.
Aksel Alfred C. Jensen, lagerforvalter, f. 19. dec. 1891 i Nørre Sundby, g.m. Lise Larsen.
Anders Sørensen Jensen, garnmester, f. 18. nov. 1872 i Nørre Tranders, g.m. Annine Nielsine Christensen.
Chr. Jensen, farvermester, f. 11. sep. 1859 i Bedsted sogn, g.m. Mariane født Jensen.
Eskild Clausen Jensen, vævermester, f. 7. maj 1881 i Hammerum, g.m. Amanda Johansen.
Gustav Jensen, farvermester, f. 11. dec. 1885 i Fredericia, g.m. Jensine Honoré. (Jensine død 9. maj 1946)
Hans Emil Jensen, værkfører, f. 16. dec. 1890 i Horsens, g.m. Martha Madsen.
Jens Chr. Marius Jensen, prokurist, f.10. aug. 1878 i Kragelund, g.m. Antonie Schousen.
Jens Marinus Jensen, vævermester, f. 14. sep. 1902 i Simmelkær, g.m. Gerda Jensen.
Kresten Møller Jensen, værkmester, f. 8. dec. 1898 i Sunds.
Ludvig H. Jensen, appreturmester, f. 17. marts 1879 i Hellebæk, g.m. Martha Hansen.
Marius Jensen, vævermester, f. 5. feb. 1890 i Dallerup pr. Silkeborg, g.m. Amanda Madsen.
Martin Jensen, vævermester, f. 14. april 1875 i Fastrup v. Skanderborg, g.m. Nielsine Marie Hansen.
Niels Chr. Marius Jensen, formand, f. 17. marts 1881 i Mølholm, g.m. Anna Karoline Lehmann.
Otto Bandholst Jensen, undermester, f. 8 nov. 1888 i Horsens, g.m. Ingeborg Andreasen.
Peter Jensen, vaskemester, f. 4. nov. 1884 i Langaa, g.m. Olga Emilie Henriette Olöff født Sundberg.
Georg Carl Sophus Johansen, vævermester, f. 27. Jan. 1891 i København, g.m. Karen Sørensen.
Vilhelmine Sofie Johansen, direktrice, f. 6. marts 1875 i Haderslev.
Johan Hermann Jønsson, blegemester, f. 10. jan. 1883 i Malmø, g.m. Karoline Persson.
Anton Jørgensen, vævermester, f. 14. april 1888 i Randers, g.m. Gerda marie Glantz.
August Jørgensen, appreturmester, f. 4. dec 1891 i Blands Skov på Lolland. g.m. Antonie Nielsen.
Jørgen Jørgensen, undermester, f. 8. maj 1864 i Ferslev, g.m. Edle Møller.
Kristian Jørgensen, spindemester, f. 1, feb. 1904 i Kbh.
Gustav Keller, appreturmester, f. 31. marts 1864 i Sachsen, g.m. Karoline Mikkelsen.
Carl Chr. Kjeldsen, pudsemester, f. 2. okt 1874 i Kbh. g.m. Christine Jensen.
Chr. Klausen, formand, f. 28. aug. 1865 i Hedensted, g.m. Ane Marie Mathilde Jensen.
Hermann Klein, værkfører, f.5. nov.1906 i Salach, Tyskland, g.m. Aase Hyldgaard.
Jens Chr. Knudsen, vævermester, f. 31. dec. 1894 i Esbjerg, g.m. Sofie Margrethe Koch.
Poul Chr. Knudsen, lagerforvalter, f. 26. april 1883 i Lyngby, g.m. Mathilde Leonora Olsen.
Theodor Bendix Knutzon, spindemester, f. 30. sep. 1873 i Lejrskov, g.m. 1) Jørgine Rasmussen, 2) Marense cecilie Holm.
Jacob Komar, formand, f. 15. nov. 1876 i Czekoslovakiet, g.m. Marie Kolinger.
Oscar Friedrich Krahmer, lagermester, f. 21. maj 1877 i Jena.
Peter Frederik Kristiansen, formand, f. 2. jan. 1856 i Førslev, G.m. Vilhelmine Marie Jacobsen. (død)
Bruno Erik Kuntze, vævermester, f. 3. maj 1909 i Kbh. g.m. Petra Josefine Exner.
Alois Langer, undermester, f. 13. maj 1881 i Freudenthal Østrig, g.m. Mariane Laursen.
Carl Georg Larsen, garnforvalter, f. 24. dec. 1901 i Hillerød, g.m.Ella Mohr.
Georg Peter Larsen, vævermester, f. 25. jan. 1866 i Nykøbing Sjælland, g.m. Henny Krestine Benedikte Fischer.
Hans Andreas Marius Larsen, detacheur, f. 11. juli 1890 i Nykøbing Falster, g.m. Anna Elbisser.
Jens Chr. Larsen, farvermester, f. 19. nov. 1869 i Nykøbing Falster, g.m. Else Jensen.
Jens Chr. Larsen, vævermester, f. 17. juli 1882 i Melse på Falster, g.m. Alma Nielson, (død).
Jens Chr. Larsen, vævermester, f. 25. jan. 1884 i Hjørring, g.m. 1) Olga Marie Nielsen 2) Agnes Nielsen.
Lars Rasmussen Larsen, undermester, f. 23. juni 1881 i Nørre Lyndelse, g.m. 1) Marie Kristine Hansen
Johannes Abildtrup Lauritsen, appreturmester, f. 17. juni 1898 i Ikast, g.m Jensigne Magdalene Jensen.
Peter Magnus Laursen, spindemester, f. 24. nov. 1878 i Harboøre, g.m. Else Jensen, (død)
Georg Walter Lehmann, Dessinatør, f. i Cottbus 18. dec. 1907 (Delstaten Brandenburg Tyskland) g.m. Marry Emde.
Edith Annette Lindorff, direktrice, f. 20. jan 1885 på Frederiksberg,
Oscar Emil Linke, farvermester, f. 27. nov. 1882 i Tyskland, g.m. Ida Nielsen.
Walter Luh, vævermester, f. 1. juli 1901 i Reichenberg Czekoslovakiet, g.m. Emmy Schubert.
Willy Gustav Fritz Georg Lühr, gummimester, f. 18. juli 1902 i Mecklemburg, g.m. Hermine Minna Sofie Hänjes.
Hans Lütken, prøvemester, f. 14. nov. 1877 i Odense, g.m. Eleonora Hansen.
Henning Chr. Lütken, ruemester, f. 4. okt 1881 i Odense, g.m. Agnes Bang Möhring.
Friedrich Richard Löffler, appreturmester, f. 8. marts 1884 i Ober-Peterswaldau, Reichenbach, Schlesien, g. m. auline Adler.
Albin Nils Manfred Mårtensen, appreturmester, f. 23. okt 1892 i Malmø, g.m. Olivia Sørensen.
Anton Christian Madsen, spindemester, f. 5. juni 1885 i Mejlby, Randers amt, g.m. Marie Hjetting.
Marius Markus Madsen, farvermester, f. 19. feb. 1879 i Kbh. g. m. Mariane Jørgensen (død)
Alfred Vilhelm Malming, vævermester, f. 3. feb. 1882 i Usserød, g.m. Marie Brauer.
Fædder Høyer Meilsøe, farvermester, f. 6. juli 1852 i Holstebro  g.m. Ragnhild Andersen.
Jens Michelsen, farvermester, f.
20. jan. 1890 i Gærup, Trolleborg sogn, g.m. Anna Kirstine Rasmussen.
Per Valdemar Molin, appreturmester; f. 28. dec. 1876 i Lund, Sverige, g.m. Marie Doris Johanne Sonne.
Margrethe Müller, stoppemesterske, f. 2. dec. 1879 i Eupen, Belgien, g.m. Nicolaus Josef Müller.
Nicolaus Josef Müller, stolemester, f. 20. april 1878 i Belgien, g.m. Margarethe Friedrichs.
Rudolph Müller, forvalter, f. 17. nov. 1877 i Kbh. g.m. Emma Andersen.
Axel Vilhelm Møller, farvermester, f. 28. nov. 1877 i Kbh. g.m. Clara Augusta Vilhelmine Larsen.
Niels Peter Møller, farvermester, f. 28. april 1876 i Kbh. g.m. Karen Marie Amalie Petersen.
Aage Nielsen, spindemester, f. 7. april 1902 i Hjørring, g.m. Marie Frederikke Jørgensen.
Anders Chr. Nielsen, lagerekspedient, f. 2. januar 1862 i Sdr. Gjørding, g.m. Sofie Olsen.
Anders Hansen Nielsen, værkfører, f. 31. aug. 1895 i Lemvig, g.m. Ellen Hansen.
Andreas Frithjof Oehsterkrüger Nielsen, formand, f. 5. okt. 1897 i Ørsted, Jylland, g.m. Paula Nilsson.
Chr. Nielsen, vævermester, f. 11. jan. 1893 i Hellebæk, g.m. Magda Petersen.
Emil Nielsen, vævermester,f. 11. okt 1885 i Horsens, g.m. Christane Westphal.
Holger Axel Viggo Christoffer Nielsen, farvermester, f. 2. marts 1892 i Kbh. g.m. Stella Emilie Hedvig Thomsen.
Jacob Peter Nielsen, vævermester, f. 20. 20. juli 174 i Hjortdal g.m Sørine Sørensen.
Lars Carlo Nielsen, vævermester, f. 2. sep. 1912 i Nyborg, g. m. Henny Arnold.
Lars Peter Nielsen, forvalter, f. 3. feb. 1873 i Beldringe, g.m. Karen Marie Heinriksen.
Martin Nielsen, formand, f. 4. sep. 1885 i Østed, Nykirke sogn, (Trykfejl i bogen: skal være "Øster Nykirke sogn, Vejle amt") g.m. Emilie Pedersen.
Morten Peter Nielsen, spindemester, f. 13. feb. 1895 i Ødsted pr. Vejle, g.m. Bertha Kirstine Rasmussen.
Paul Hugo Chr. Nielsen, farvermester, f. 1. maj1906 i Odense, g.m. Inger Jensen.
Svend Aage Nielsen, farvermester, f. 1. dec. 1810 i Nyborg, g.m. Olga Laursen.
Søren Peter Nielsen, vævermester, f. 24. marts 1873 i Tørring, g.m. Lene Andersen.
Karl Gustaf Halvor Nilsson, kartemester, f. 31. jan 1896 i Norrköbing Sverige, g.m. Selma mainz.
Nis Magnus Nissen, lagerforvalter, f. 10. juni 1892 i Hammerum, g.m. Sigrid Christine Sørensen.
Niels Rasmus Norming, vævermester, f. i Søllerød d. 26. feb. 1880, g.m. Sofie Petersen.
Axel Christian Olsen, valkemester, f. 14. marts 1873 i Karlebo, g.m. Ellen Johanne Hansen.
Ferdinand Christian Olsen, formand, f. 21. april 1873 i Kalundborg, g.m. Ane Margrethe Petersen.
Johannes Marius Frederik Olsen, farvermester, f. 1. maj 1888 i Thisted, g.m. Johanne Tollefsen.
Peter Leo Olsen, spindemester, f. 16. feb. 1904 i Bramminge, g.m. Karen Hansine Jensen.
Oscar Wilhelm Olssen, væveribestyrer, f. 19. juli 1885 i Kbh. g.m. Anna Sofie Gerda Rasmussen.
Hugo Anthon Ondraschek, undermester, f. 17. nov. 1882 i Bielitz, Nedre Schlesien, g.m. Dagmar Emilie Nielsen.
Albin Richard Parthum, værkfører, f. 25. okt. 1898 i Tyskland, g.m. Paula Vogel.
Frantz Heinrich Paulmann, vævermester, f. 12. april 1864 på Frederiksberg, g.m. Emma Magdalene Staahlnacke.
Viggo A.A. Paulsen, spolemester. (Ikke yderligere data)
Niels Pedersen, vævermester, f. 28. april 1888 i Asmild ved Viborg.
Niels Peder Pedersen, vævermester, f. 10. nov. 1891 i Hellevad.
Nils Persson, vævermester, f. 9. nov. 1868 i Östre Kärstorp, Sverige, g.m. Petrea Jensen.
Nils Persson, farvermester, f. 29. dec. 1868 i Heglinge, Sverige, g.m. 1) Elna Carlsson (død) 2) Ida Nilsson.
Albert Ludvig Johan Petersen, haspemester, f. 4. maj 1900 i Pinneberg, Tyskland, g.m.Agnes Elise Jacobsen.
Carl Marius Petersen, formand, f. 3. aug. 1892 i Lyngby, g.m. Carla Julie Christensen.
Hans Martin Petersen, vævemester, f. 14. dec 1890 i Skarrild, g.m. Karen Marie Jensen.
Jens Peter Petersen, appreturmester, f. 13. jan. 1886 i Bryrup, g.m. Nielsine Blæsbjerg.
Jens Therkild Petersen, vævermester, f. 6. juli 1897 i Grenaa, g.m. Marie Henriksen.
Johan Peter Ludvig Petersen, værkmester, f. 27. nov. 1872 g.m. Magdalene Pauline Tilling.
Rasmus Petersen, farvermester, f. 12. sep. 1889 i Silkeborg, g.m. Marie Vilhelmine Vestsen.
Albert Heinrich Petzke, værkfører, f. 3. dec. 1892 i Friederichsort, g.m. gertrud Margrethe Lohmann.
Carl Engelhart Georg Pieper, appreturmester, f. 6. maj 1891 i Grindsted, g.m. Marie Andersen.
Ernst Vilhelm Poulsen, farvermester, f. 15. maj 1888 i Svendborg, g.m. Marie Christine Jensen.
Anders Rasmussen, købmand, f. 12. juni 1865 i Rylle (Fyn) g.m. Dorthea Marie Christensen.
Andreas Rasmussen, vævermester, f. 23. aug. 1872 i Grumstrup, g. m Jensine Wendelbo.
Frederik August Maj Rasmussen, rivemester, f. 1. maj 1870 i Baaring, g.m. Karen Marie Jørgensen.
Heinrich Rasmussen, spindemester, f. 30. dec. 1856 i Holsten.
Jens Rasmussen, lagerforvalter, f. 20. sep. 1864 i Hørby ved Holstebro, g.m. Maren Jensen.
Laurits Georg Rasmussen, vævermester, f. 5. juli 1879 i Odense. g.m. Ellen Magdalene Esbensen (død)
Morten Rasmussen, vævermester, f. 15. dec. 1886 i Odense, g.m. Antoinette Christensen.
Rasmus Villads Rasmussen, spindemester, f. 9. marts 1889 i Hinnerup, g.m. Ane Katrine Pedersen.
Gustav Heinrich Johan Rathlev, kontorbestyrer, f. 9. feb. 1880 i Neumünster, g.m. Elfride Kühn.
Søren Jørgensen Rattenborg, vævermester, f. 23. okt. 1865 i Hammer, g.m. Alma Eckardtsen (død)
Poul Robert Rau, spindemester, f. 16. okt 1891 i Verdau, Sachsen, g.m. Helene Zepernik.
Edmund Otto Reindal, fabrikant, f. 12. dec 1891 i Pforten, ved Gera, g.m. Etty Kyhn.
Adolph Gustav Richter, vævermester, f. 18. jan 1866 i Novavess, Potsdam, g.m. Hilda Haakonsson.
Herbert Richter, farvermester, f. 8. okt. 1884 i Cottbuss, Tyskland, g.m. Frieda Kurengk.
Carl Alfred Riedel, appreturmester, f. 13. feb. 1877, g.m. Clara Otto.
Carl Heinrich Emil Gustav Rietdorf, farvermester, f. 16. aug. 1879 i Luckenwalde, Tyskland, g.m. Pauline Katharine Franzen.
Joh. Friedrich Rintza, valkemester, f. 27. maj 1849 i Preussen, g.m. Emma Nicoline Jensen.
Hubert Rompenz, valkemester, f. 24. okt 1869 i Archen, g.m. Petronelle Hubertine Pitteur.
Gustav Daniel Sandgren, farvermester, f. 11. dec. 1865 i Eslöf i Sverige, g.m. Nielsine Petersen.
Richard Scharfenberg, værkfører, f. 6. dec. 1899 i Cottbus, g.m. Marie Toft Jensen.
Charles Schilt, strikkemester, f. 27. marts 1907 i Rusland.
Andreas Oscar Schmidt, spolemester, f. 14. aug. 1883 i Brede, g. m. Villie Kaiser.
Ewald Schmidt, bånd- vævermester, f. 17. maj 1906 i Barmen Tyskland.
Ewald Wolfgang Schmidt, vævermester, f. 28. feb. 1894 i Cottbus, Tyskland, g,m. Else Kanneworff.
Josef Schmidt, værkfører, f. 28. feb. 1889 i Tyskland, g.m. Marie Louise Booz.
Søren hansen Sørensen Schmidt, valkemester, f. 10. juni 1865 i Nyby, Ribe amt, g.m Johanne Andrea Jensen.
Willy Carsten Schneider, værkfører, f. 28 feb. 1898 i Chemnitz, g.m. Alfrida Haack.
Jens Carsten Schrøder, farvermester, f. 16. juli 1912 i Silkeborg.
Hugo Rudolph Schubert, valkemester, f. 19. jan. 1878 i Sachsen, g.m. Anna Denzinger.
Casper Christian Schultz formand, f. 25. juni 1881 i Ribe, g.m. Oktavia Francuska Caroline Marie Engstrøm.
Otto Richard Fritz Schultz, farvermester, f. 23. jan. 1887 i Cottbus, g.m. Selma Knöspel.
Otto Edmund Schwab, driftsleder, f. 26. juli 1891 i Thüringen, g.m. Margarite Köppe.
Oscar Vilhelm Schwartz, vævermester, f. 6. marts 1897 i Kbh. g.m. Edith Sofie Petersen
.
Karl Friedrich Schween, spindemester, f. 29. okt 1874 i Gummersbach, Tyskland, g.m. Johanne Christensen Toft.
William Schott, mønstermester, f. 25. aug. 1873 i Newmelns, Skotland, g.m. Christine Wilhelmine Hansen, (død) 
Fritz Vilhelm Seppelin, vævermester, f. 29. maj 1906 i Gjellerup, g.m.Marie Christensen.                                             
Olaf Sebbesen, farvermester, f. 29. aug. 1874 i Evetofte sogn i Sverige, g.m. Sørine Nielsine Sørensen.
Arthur Seyfert, farvermester, adresse: Drewsensgade 22 Silkeborg. (Ikke andre data)
Jens Jørgen Andersen Simmersholm, spindemester, f. 1. juni 1877 i Dreslette, g.m. Louise Nielsen.
Gottlieb Skoda, textilmester, f. 8. nov. 1880 i Böhmen, g.m. Anna Kathrine Andersen.
Viggo Hagbard Skole, cottonmester, f. 18. marts 1899 i Herning, g.m. Anna Petersen.
Bruno Andreas Skule, forvalter, f. 5.nov. 1904 i Kbh. g.m. Karen Bygbjerg.
Chr. Petersen Soelberg, fabriksmester, f. 7. juli 1894 i Skive, g.m. Jenny Jensen.
Carl Spacek, spindemester, f. 17. feb. 1886 i Hohenstadt, Czekoslovakiet, g.m. Valborg Marguerite Andersen.
Rudolf Spahn, appreturmester, f. 18. april 1876 i Barmen, g.m. Hedvig Schultze.
Karl August Fritz Stendel, karte- og spindemester, f. 29. juli 1901 i Wittenberg, g.m. Emma Emilie Erna Weise.
Remi Vilhelm Storch, formand, f. 21, okt. 1904 i Odense, g.m. Emmy Marie Christoffersen.
W.C.E. Storck, formand, f 17. okt. 1880.
Christen Anton Svendsen, formand, f. 24. juni 1873 i Hostrup, Stouby sogn, g.m. Caroline Marie Adeleide de Lassen.
Lars Svendsen, tricotagemester, f. 6. april 1866 i Gelleruplund, g.m. Anna Sofie Olsen.
Svend Chr. Svendsen, spolemester, f. 21. nov. 1862 i Vadum, g.m. 1) Marthine Johansen, 2) Karen Sofie Petersen.
Svenning Svenningsen, spindemester, f. 12. dec. 1872 i Hjerk, Salling. g.m. Johanne Jørgensen.
Per Svensson, farvermester, f. 24. aug. 1877 i Höör Sverige, g,m. Anna Sophie født Svensson.
Aage Sørensen, appreturmester, f. 26. okt 1902 i Aalborg, g.m. Kathrine Vestmar.
Chr. Jensen Sørensen, undermester, f. 10. maj 1873 i Horsens, g.m. Ottine født Sørensen.
Frederik Abraham Sørensen, ekspeditionschef, f. 20. dec. 1886 i Horsens, g.m. Katrine Marie født Sørensen.
Niels Peter Sørensen, formand, f. 7.dec. 1889 i Vejle, g.m. Mette Kirstine Jørgensen.
Thomas Sørensen, farvermester, f. 13. feb. 1869 i Voel, g.m. Else Nielsen.
Poul Peter Thomassen, farvermester, f. 11. marts 1892 i Crefeld, (Krefeld Tyskland ?) g.m. Else Achinger.
Hans Iver Thomsen, farvermester, f. 27. nov. 1885 i Kolding, g.m. Marie Leick.
Emil Peter Thorup, spindemester, f. 16. nov. 1857 i Horsens, g.m. Anna Marie Petersen.
Emil Peter Thorup, spindemester, f. 22. okt. 1889 i Horsens, g.m. Ellen T. Hansen.
Rudolf Vilhelm Svend Tidmand, garnforvalter, f. 31. aug. 1887 på Frederiksberg, g.m. Edith Olivia Nielsen.
John August Träff,  farvermester, adresse: Vindingland Vejle. (Ikke yderligere data)
Arthur Weise, fabriksbestyrer, f- 4. nov. 1869 i Tyskland, g.m. Emilie Petersen.
Ernst Vilhelm Welin, spindemester, f. 15. marts 1877 i Malmø, g.m. Magdalene Lorentzen.
Eric Richard Emanuel Westfeldt, farvermester, 26. marts 1897 i Sverige, g.m. Anna Ingeborg Engstrøm.
Richard Ludvig Vallentin Weyel, kniplemester, f. 3. juni 1907 i Wuppertal-Langerfeld i Tyskland, g. m. Cornelia Andersen.
Joseph Vietz, håndvævermester, f. 14. okt 1855 i Buchberg, øst-Schlesien, g.m. 19 Louise Ana Kinzel, (død) 2) Mary Petersen.
Poul Vietz, fabrikant, f. 24. juni 1879 i Tannhausen ved Breslau, g.m. Mary Petersen.
Asmus Hansen Witt, værkfører, f. 20. dec. 1881 i Kbh. g.m. Magdalene Andersen.
Herman Max Wolf, spindemester, f. 1. dec. 1871 i Werdau, Sachsen, g.m. Emma Jensen.
Heirich Zink, slettemester, f. 17. sep. 1888 i Greifendorf, Østrig, g.m. Augusta Johanne Hauerslev.
Walter Kurt Zudock, farvermester, , f. 25. sep. 1889 i Halle. g.m. Bertha Lina Kampe.
Emma Laurine Elvira Østerlin, direktrice, f. 14. sept. 1903 i Kbh.
Slut.